Ile bawełny powinny mieć skarpetki?

Ile bawełny powinny miec skarpetki?

Skarpetki to dla wielu osób podstawowy element ubioru zaraz po bieliźnie. Wielu osobom marzną w nocy stopy i nawet w środku lata śpią w skarpetkach. Jednakże skarpetka skarpetce nie równa i w niektórych może być zbyt gorąco, inne nie odprowadzają pary wodnej, a więc stopa się poci, a w innych jest po prostu zimno. Dlatego wybierając skarpetki powinno się kierować materiałem z jakiego są zrobione skarpetki oraz porą roku.

Bawełna czy wełna?

Najbardziej popularne są skarpetki bawełniane lub wełniane. I te i te wykonywane są z naturalnych włókien, które są wytrzymałe i zapewniają stopie wentylację oraz utrzymywanie ciepła. Stopy pozostaną więc nie tylko ogrzane w chłodne dni, ale też suche. Można znaleźć cienkie modele na lato, albo grubo plecione na zimę. Część osób po prostu od wiosny do jesieni nosi bawełniane skarpetki, a zimą wełniane, ponieważ z reguły są grubsze i lepiej sprawdzają się podczas mrozów. Aczkolwiek żeby mieć pewność, że skarpetka jest wysokiej jakości, a co za tym idzie zdrowa i komfortowa do noszenia trzeba zweryfikować jej skład. Wbrew pozorom nie istnieje coś takiego jak 100% bawełny.

Ile jest bawełny w bawełnie 100%?

Co ciekawe oznaczenie bawełna 100% na skarpetkach oznacza, że zostały one wykonane w stu procentach z bawełny czesanej, w której skład najczęściej wchodzi 70% bawełny, 21% poliamid, 6% polipropylen, 3% elastan. Proporcje mogą być inne, ale nigdy nie będzie to 100% czystej bawełny, a przynajmniej nie w skarpetkach kupowanych w sklepach sieciowych. Jednakże wcale nie znaczy to, że takie skarpety nie będą zdrowe i nie spełnią swoich funkcji. Najlepsze i zarazem najwyższej jakości są skarpety z domieszką 5-10% sztucznych włókien, jednak najczęściej można trafić na takie, które mają ich 30%. Aczkolwiek nie wszystkie sztuczne włókna sprawiają, że skarpeta jest gorąca, a stopa się poci. Na przykład sztuczne włókno coolmax, którego używa się przy produkcji odzieży termalnej zapewnia regulację temperatury i wentylację, a także pozwala na odprowadzanie np. potu na zewnątrz. Dlatego skarpetki z tym włóknem są bardziej poszukiwane niż 100% bawełny.