Jak wybrać odpowiednie skarpety narciarskie?

Jak wybrać odpowiednie skarpety narciarskie?

Skarpety narciarskie – wygoda i bezpieczeństwo

Początkujący narciarz może ze zdziwieniem pytać: po co przejmować się doborem skarpet? I nie ma się co temu dziwić. Takie lekceważenie odpowiedniego doboru skarpet do butów narciarskich to częsty błąd wśród początkujących. Tymczasem okazuję się, że to bardzo ważna kwestia w jeździe na nartach, a nawet na snoawbordzie. Takie dobrze dobrane skarpety zapewniają narciarzowi wygodę, która niewątpliwie jest jedną z kluczowych kwestii podczas jazdy na nartach. Jeszcze ważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo, a o to też potrafią zadbać wspomniane narciarskie skarpety. Dzięki nim but dobrze przylega do stopy, dlatego nie ma niebezpieczeństwa, że stopa wyślizgnie się z buta i tym samym narty. Mogłoby to doprowadzić do poważnych wypadków, nie mówiąc o skręceniach i złamaniach stawu skokowego. Pozostaje zatem kluczowe pytanie. Jak wybrać odpowiednie skarpety narciarskie?

Wybór odpowiednich skarpet narciarskich

Zanim przystąpimy do wyboru skarpet przystosowanych do jazdy na nartach, to trzeba wiedzieć, że różnią się one od zwykłych skarpet, które każdy z nas ma w domu. Takie skarpety są, można powiedzieć, wyposażone w szereg ochraniaczy, które chronią narciarza przed urazami i otarciami skóry. Praktycznie każda część stopy na takie narażona, jest chroniona przez odpowiedni ochraniacz w skarpecie narciarskiej. A przynajmniej tak powinno być i właśnie o to na pierwszym miejscu należy zadbać przy wyborze skarpet. I tak powinniśmy wybrać skarpety, które chronią goleń, podbicie stopy, nasady palców, piętę, ścięgno Achillesa i łydkę. Są to najbardziej narażone na urazy części stopy i dlatego warto zadbać o ich ochronę.

O co zadbać w następnej kolejności? Skoro już jesteśmy przy ochraniaczach to warto wspomnieć o ściągaczu. To ważne, aby wszystkie wspomniane ochraniacze były na swoim miejscu. Dzięki temu będą mogły w pełni spełniać swoją funkcję. Utrzymanie całej skarpety na odpowiedniej wysokości, aby ta się nie zsuwała, ma zapewnić właśnie ściągacz. Niektóre skarpety narciarskie mają dwa ściągacze: na łydce i kostce. To najlepsze rozwiązanie i takiego należy szukać przy wyborze skarpet narciarskich.

Ostatnią, ale również istotną kwestią jest wybór skarpet wykonanych z odpowiedniego materiału. Materiałów jest cała masa i każdy ma inne zalety oraz wady. Jednak naczelną zasadą jest to, aby materiał zapewniał odpowiednią wentylację stopy, gdyż ta wykonuje duży wysiłek fizyczny. Trzeba zwrócić zatem na to uwagę.

Wybór nie taki trudny

Jak widać przy wyborze skarpet narciarskich trzeba zwracać uwagę na wiele, czasem mało zauważalnych na co dzień, aspektów. Wydaje się przez to, że wybór odpowiednich skarpet jest trudny. Jednak nic bardziej mylnego, bo na rynku wybór jest bardzo szeroki, co znacząco ułatwia narciarzom sprawę !