Jakie skarpetki są najlepsze do biegania i gdzie je kupić? Poradnik

Jakie skarpetki są najlepsze do biegania i gdzie je kupić? Poradnik

Niewłaściwe skarpety podczas biegania można porównać do kiepskich opon w samochodzie. O ile wybierając skarpety do garnituru kierujemy się ich prezencją, o tyle skarpety do biegania powinniśmy wybierać analizując praktyczne właściwości tej części bielizny. Osoby uprawiające biegi regularnie, bardzo często całą uwagę skupiają na właściwym obuwiu. Jednak należy być świadomym, że nawet najdroższe buty z górnej półki nie spełnią naszych oczekiwań, jeśli założymy nieodpowiednie skarpety.

W brew pozorom unikajmy bawełnianych skarpet. Bawełna chłonie wilgoć jak gąbka wodę. Po długim i męczącym bieganiu prawdopodobnie nabawimy się odcisków i pęcherzy. Nie tylko materiał, ale i rozmiar powinien być dobrany odpowiednio. Zbyt luźne mogą się obsunąć.

Jakie skarpety na letnie, upalne dni?

Na lato najlepiej zaopatrzyć się  lekkie i cienkie skarpety. Powinny jak najszybciej odprowadzić nadmiar potu i nie dopuścić do przegrzania stopy w bucie. Wadą tego rodzaju skarpet sportowych jest to, że są delikatne i szybko się zużywają.

Co na stopy z problemami?

Najlepsze w takim wypadku będą modele amortyzujące. Charakteryzują się one zwiększoną grubością dzianiny na całej powierzchni stopy, lub na palcach i pięcie.  Polecane są dla osób, które mają problemy ze stabilizacją stopy, oraz dla tych, podczas biegania stawiają na lekkie obuwie z minimalną amortyzacją. Odpowiednie na asfaltową nawierzchnie. Również dobrym rozwiązaniem są skarpety stabilizujące. Posiadają ściągacze w części grzbietowej i w okolicach pięty. Działają trochę jak bandaż elastyczny opinając stopę i zapobiegając przesuwaniu się na stopie. Ten rodzaj skarpet zalecany jest dla biegaczy, którym często robią się odciski na stopach. Również będą odpowiednie np. w przypadku skręconej kostki.

Maratony i długie treningi

Maratony i długie treningi wymagają skarpet startowych. Są droższe, ponieważ ich konstrukcja jest bardziej skomplikowana, a więc i produkcja bardziej wymagająca. Są przede wszystkim bardziej wytrzymałe. Nie możemy ryzykować na kolejnym kilometrze zrobi nam się dziura, a od niej narobimy sobie odcisków.

Gdzie zaopatrzyć się w skarpety do biegania?

Jeśli zamierzamy biegać tylko rekreacyjnie i na krótkich dystansach, możemy kupić skarpety dosłownie w każdym lepszym sklepie z odzieżą i bielizną. Jeśli jednak podchodzimy do sprawy bardziej poważnie, warto odwiedzić najbliższy sklep sportowy. Dobrze by było, gdyby w takim miejscu był dział poświęcony tylko bieganiu. Pracownicy w takim miejscu posiadają odpowiednią wiedzę. Doradzą który model będzie dla nas najlepszy. Jeśli natomiast nie jesteśmy początkującymi biegaczami i mamy już za sobą testowanie różnych skarpet, dobrą decyzją mogą być zakup w sklepach internetowych. Oczywiście takich, które mają w swojej ofercie skarpety dedykowane do biegania. Plusem sklepów online są zwykle niższe ceny.  Przy zakupie skarpet sportowych warto sprawdzić ofertę sklepu z kolorowymi skarpetami – SOXNITE.