Skarpetki złuszczające do stóp – jak to działa?

Skarpetki złuszczające

Skarpetki złuszczające to coraz popularniejszy zabieg na stopy. Jest alternatywa dla pumeksu czy choćby frezarek. Ma za zadanie złuszczyć starą, grubą i pożółkłą skórę bez uszkadzania nowej. Kupując opakowanie skarpetek złuszczających otrzymuje się dwie foliowe skarpety oraz saszetki z płynem, który zawiera między innymi kwasy owocowe, substancje nawilżające oraz inne aktywne składniki mające za zadanie pielęgnować skórę. Działanie takich skarpetek widać po kilku dniach.

Na jakiej zasadzie to działa?

Za złuszczanie się starego naskórka odpowiadają kwasy owocowe w odpowiednim stężeniu. Są to na przykład: kwas cytrynowy, kwas salicylowy, kwas mlekowy czy kwas glikolowy. Kwasy te odpowiadają za to, że skóra zaczyna się złuszczać a naskórek ścierać. Pierwsze objawy schodzenia starej skóry ze stóp można zauważyć po kilku dniach od zabiegu. Skóra schodzi w „swoim tempie”, dlatego u każdej osoby trwać to przez inny okres czasu, ale zwykle po 2 tygodniach ma się już ładną i gładką skórę stóp. Spod starego naskórka zaczyna być widać nową skórę o wiele szybciej niż miało by to miejsce przy wycieraniu starego naskórka pumeksem. Jednak skóra po zabiegu z zastosowaniem kwasów nie może być wystawiona na promieniowanie UV. Oznacza to, że nie powinno się używać skarpetek w okresie letnim, kiedy używamy odkrytego obuwia, albo nawet chodzimy boso.

Instrukcja obsługi skarpet złuszczających

Przed zabiegiem złuszczającym warto przeczytać bardzo dokładnie instrukcję użycia podaną przez producenta. Zawsze jednak trzeba przez zabiegiem umyć stopy, a nawet zaleca się ich moczenie w ciepłej wodzie przez 10 minut. Potem suche stopy wsadza się do foliowych skarpet, w które wlewa się dołączony płyn aktywny. Najlepiej jest na foliowe skarpety ubrać normalne, aby folia dobrze się trzymała. Czas trwania zabiegu jest zapisany na opakowaniu i nie można go przekraczać. Po zabiegu stopy trzeba umyć i osuszyć. W czasie oczekiwania na pierwsze efekty nie warto stóp podrażniać innymi peelingami czy zabiegami pielęgnacyjnymi.